راهکار کاهش قیمت خودرو از زبان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران

وقتی به قیمت خودرو‌ها در یک سال گذشته نگاه می‌کنید فکر می‌کنید یک قرن گذشته است که این اختلاف قیمت‌ها به وجود آمده است، اما واقعیت این است که این اختلاف قیمت در یک سال ایجاد شده است؛ به عنوان نمونه در دی ماه سال گذشته قیمت ۲۰۶ حدود ۵۸ میلیون تومان بود که هم اکنون قیمت آن به ۹۰.۵ میلیون تومان رسیده است.
گسترش نیوز - سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در مورد تغییر قیمت خودروها در یک سال گذشته گفت: وقتی به قیمت خودروها در یک سال گذشته نگاه می کنید فکر می کنید یک قرن گذشته است که این اختلاف قیمت ها به وجود آمده است اما واقعیت این است که این اختلاف قیمت در یک سال ایجاد شده است. به عنوان نمونه در دی ماه سال گذشته قیمت ۲۰۶ حدود ۵۸ میلیون تومان بود که هم اکنون قیمت آن به ۹۰.۵ میلیون تومان رسیده است.
موتمنی در مورد روند قیمت ها در بازار خودرو گفت: بررسی قیمت خودروها در بازار نشان دهنده آن است که روند صعودی قیمت خودرو از اواخر مهرماه شروع شد و این روند صعودی همچنان ادامه دارد و طی سه هفته گذشته نیز تغییری در روند قیمت خودروها ایجاد نشده است. قیمت ها تقریباً به اوج گرانی که در اردیبهشت ماه سال گذشته در بازار خودرو رقم خورد نزدیک شده اند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در مورد قیمت کنونی خودروها در بازار گفت: در خودروهای گروه سایپا به عنوان نمونه قیمت پراید ۱۱۱ حدود ۵۱.۴ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ حدود ۵۰.۵ میلیون تومان، تیبا ۲ رینگ فولادی حدود ۶۱ میلیون تومان، ساینا حدود ۶۸.۵ میلیون تومان، کوییک دنده ای حدود ۷۶ میلیون تومان، کوییک اتومات حدود ۱۱۰ میلیون تومان می باشد. در خودروهای گروه ایران خودرو نیز قیمت پژو ۲۰۶ معمولی حدود ۹۰.۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ فول (با سنسور و ضبط) حدود ۹۳ میلیون تومان، رانا حدود ۹۱.۵ میلیون تومان، سمند حدود ۸۵ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ تک گانه سوز حدود ۸۰ میلیون تومان و دو گانه سوز حدود ۹۸ میلیون تومان می باشد. قبل از افزایش قیمت بنزین، اختلاف قیمت پژو ۴۰۵ تک گانه با دو گانه حدود یک میلیون تومان بود ولی الان این اختلاف قیمت به ۱۸ میلیون تومان رسیده است.
موتمنی ادامه داد: اگر بخواهیم قیمت ها کاهش پیدا کند باید عرضه از سوی خودروسازان افزایش یابد. وی در مورد آمار ارائه شده تولید خودرو در آذر ماه سال جاری و بهبود میزان تولید خودرو در این ماه در مقایسه با سال گذشته نیز گفت: در بازار آثار این افزایش میزان تولید خودرو را مشاهده نمی کنیم. اگر افزایش عرضه اتفاق بیفتد باید اختلاف قیمت کارخانه و بازار کم شود که در حال حاضر ما چنین چیزی را هنوز در بازار لمس نکرده ایم.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: در شهریورماه تقریباً قیمت خودروها منطقی بود و اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروهای زیر صد میلیون تومان در شهریورماه سال جاری به ۳ تا ۱۴ میلیون تومان رسیده بود که این اختلاف قیمت هم اکنون به ۱۴ میلیون تا ۴۵ میلیون تومان رسیده است. هم اکنون قیمت کارخانه ای پژو ۲۰۷ دنده ای ۹۶ میلیون تومان می باشد که در بازار قیمت آن ۱۴۱ میلیون تومان می باشد یا قیمت پراید ۱۳۱ که در کارخانه ۳۷.۵ میلیون تومان است در بازار ۵۰.۵ میلیون تومان می باشد.
موتمنی دلیل این اختلاف قیمت را نیز نبود عرضه از سوی خودروسازان عنوان کرد و گفت: در بازار هم اکنون تعداد خریدار خودرو کم است و طبیعتاً این موضوع باید باعث کاهش قیمت خودرو گردد اما از سوی دیگر کاهش زیاد عرضه از سوی خودروسازان موجب دامن زدن به این اختلاف قیمت شده است.
این کارشناس بازار خودرو در مورد پیش بینی روند قیمت در بازار خودرو نیز گفت: چون نگاه به خودرو از مصرفی به سرمایه ای تغییر کرده است، به نوعی روندها بر هم خورده است و نمی توان گفت در شب عید قیمت خودروها چگونه خواهد شد و مشتری هر وقت پولش آماده باشد خودرو در بازار وجود دارد و باید خرید کند.
وی در مورد تغییر قیمت خودروها در یک سال گذشته نیز گفت: وقتی به قیمت خودروها در یک سال گذشته نگاه می کنید فکر می کنید یک قرن گذشته است که این اختلاف قیمت ها به وجود آمده است اما واقعیت این است که این اختلاف قیمت در یک سال به وجود آمده است. به عنوان نمونه در دی ماه سال گذشته قیمت ۲۰۶ حدود ۵۸ میلیون تومان بود که هم اکنون قیمت آن به ۹۰.۵ میلیون تومان رسیده است. یا پژو ۲۰۶ وی ۸ در دی ماه سال گذشته حدود ۷۰ میلیون تومان بود هم اکنون قیمت آن به ۱۱۳ میلیون تومان رسیده است. پژو ۲۰۰۸ حدود ۲۲۰ میلیون تومان بود که الان به ۳۷۵ میلیون تومان رسیده است.
وی در مورد قیمت خودروهای خارجی از مهرماه به این سمت هم گفت: همان میزان که قیمت خودروهای داخلی رشد داشته است، قیمت خودروهای خارجی نیز رشد کرده است. همچنین مونتاژی ها هم قیمتشان افزایش یافته است. به عنوان نمونه، قیمت سراتو ۲۸۰ میلیون تومان بود و الان قیمت آن به ۳۲۷ میلیون تومان رسیده است.

ارسال ديدگاه

ديدگاه خود را در مورد اين مطلب بيان کنيد
عکس خوانده نمی شود